Taylor Swift is een ‘master of media literacy’ (Gastblog Remco Pijpers)

Deze post van Remco Pijpers verscheen eerder op Linkedin, overgenomen met toestemming.

Als iemand je een lesje mediawijsheid kan leren, dan is zij het wel. Dit zijn mijn tips voor mediawijze lessen over/van het popicoon.

๐Ÿ. ๐€๐ง๐š๐ฅ๐ฒ๐ฌ๐ž๐ž๐ซ ๐ก๐š๐š๐ซ ๐ฅ๐ข๐ž๐๐ฃ๐ž๐ฌ ๐ž๐ง ๐ฏ๐ข๐๐ž๐จ๐œ๐ฅ๐ข๐ฉ๐ฌ

—-> The Man
‘The manโ€™ laat zien hoe media vrouwen en hun successen in beeld brengen. Het gaat over de – in de ogen van Swift – oneerlijkheid waarmee vrouwen worden bejegend, in vergelijking met mannen, vooral in de entertainmentindustrie. Clip tot en met het einde uitkijken!

—-> Blank Space
Swift speelt hier satirisch met het beeld dat de media van haar creรซren als โ€˜mannenverslinderโ€™. Mooie kans om een les te geven over beeldvorming en hoe je daar als artiest mee om kunt gaan.

—-> You Need To Calm Down
Swift doet meer dan zich alleen richten tot de haters en trollen. Ze neemt het voor anderen op, in dit geval voor de LGBTQ-gemeenschap.

—-> Shake if off
Typisch Taylor: over de bakken met (online) meningen, de afgunst, en hoe dat je kan raken. De manier om je ertoe te verhouden is geen (zelf)haat, maar โ€˜self-loveโ€™ – schud de digitale haat dansend van je af, samen met de mensen van wie je houdt.

* ๐‘ญ๐’“๐’‚๐’Ž๐’†๐’˜๐’๐’“๐’Œ ๐’๐’Ž ๐’Ž๐’–๐’›๐’Š๐’†๐’Œ๐’—๐’Š๐’…๐’†๐’โ€™๐’” ๐’•๐’† ๐’‚๐’๐’‚๐’๐’š๐’”๐’†๐’“๐’†๐’:

๐Ÿ. ๐Ž๐ง๐๐ž๐ซ๐ณ๐จ๐ž๐ค ๐๐ž ๐๐ข๐ ๐ข๐ญ๐š๐ฅ๐ž ๐ž๐œ๐จ๐ง๐จ๐ฆ๐ข๐ž ๐ž๐ง ๐๐ž ๐ข๐ง๐ฏ๐ฅ๐จ๐ž๐ ๐ฏ๐š๐ง ๐“๐š๐ฒ๐ฅ๐จ๐ซ ๐’๐ฐ๐ข๐Ÿ๐ญ
In 2014 haalde Swift haar hele muziekcatalogus van Spotify uit protest tegen de lage vergoeding. Met Apple Music raakte ze een jaar later in de clinch. In 2022 hekelde ze de kaartverkoper TicketMaster. Haar acties hebben impact.

๐Ÿ‘. ๐†๐š ๐ข๐ง ๐จ๐ฉ ๐ก๐จ๐ž ๐ฃ๐ž ๐ฌ๐จ๐œ๐ข๐š๐ฅ๐ž ๐ฆ๐ž๐๐ข๐š ๐ค๐ฎ๐ง๐ญ ๐ข๐ง๐ณ๐ž๐ญ๐ญ๐ž๐ง ๐ฏ๐จ๐จ๐ซ ๐ž๐ž๐ง ๐ ๐จ๐ž๐ ๐๐จ๐ž๐ฅ โ€“ ๐ฉ๐ซ๐ž๐œ๐ข๐ž๐ฌ ๐ณ๐จ๐š๐ฅ๐ฌ ๐ณ๐ข๐ฃ ๐๐จ๐ž๐ญ
Ze roept fans via sociale media op om zich te laten registreren als stemgerechtigde, zonder te zeggen of je Republikeins of Democratisch moet stemmen.ย https://lnkd.in/eKD6nZWP

๐„๐ง ๐ฏ๐ž๐ซ๐๐ž๐ซ:
* Geweldige podcast: How Taylor Swift built her online empireย https://lnkd.in/evZ6-xqB

* Wat betekent het om verslaggever te zijn die zich alleen maar bezighoudt met Taylor Swift?ย https://lnkd.in/eatpWFMa

* ‘Roughing the Princess’, schunnige fan-fiction geรฏnspireerd op de nieuwe relatie van Swift, kwam voor veel Swifties te dicht bij de realiteit – wat ze lieten merken op TikTok:ย https://lnkd.in/eZW-KHEq

* Swift verstopt literaire โ€˜easter eggsโ€™ in haar liedjes. Ontdek ze:ย https://lnkd.in/eG_Bjhhz

Geef een reactie