Web 2.0, het sociale net, ondertussen heb je er misschien al zelfs je buik van vol. Jesper heeft nu 20 stappen voor je om een leerkracht 2.0 te worden. Ik paste ze een stuk aan naar Vlaanderen en Nederland. Sommige stappen zijn klein, andere groot, sommige zelfs duur. Het kost zeker een tijdsinvestering, maar het zal je lesgeven zeker positief beïnvloeden.
1. Wees geïnteresseerd. Als je geen interesse hebt om je zelf te ‘upgraden’, dan blijf je misschien best een leerkracht 1.0. Je moet geloven dat upgraden positief is voor jou en je leerlingen/studenten of het zal niet lonen.
2. Leer over wat je leerlingen doen op het net. Weet wat je leerlingen doen op het en waarvoor ze het gebruiken en besef dat dit constant verandert.
3. Als je er nog geen hebt, zorg dat je op zijn minst een prive-emailadres hebt en liefst ook nog een voor op het net te gebruiken. Suggesties: Google Mail (Gmail), Live Mail/Hotmail, Yahoo!
4. Meld je aan bij en verken facebook, Netlog (België) of Hyves (Nederland)
5. Meld je aan bij Linkedin en verken
6. Meld je aan bij Twitter en verken.
7. Leer over RSS-feeds en hoe ze te gebruiken..
8. Leer Live Messenger, of MSN, te gebruiken
9. Zorg dat je een microfoon en webcam hebt.
10. Verken en leer over wikis, Wikipedia.com ken je wellicht.
11. Gebruik ook meer een online officesuite zoals Google Docs
12. Check eventueel Second Life. Lees er over, of verken niet enkel de virtuele wereld, maar ook de augmented reality.
13. Leer hoe je Youtube-filmpjes kan opnemen in je eigen pagina’s en hoe ze te becommentariëren.
15. Lees blogs, zoek er naar en start eventueel er zelf een. Twingly is een goede zoekmachine voor blogs (maar ook google geeft nu prima resultaten). WordPress.com is een prima, laagdrempelige gratis tool om zelf te bloggen.
16. Bevraag je studenten en leerlingen naar wat zij zoal doen op het net. Maak een lijst van de sites of toepassingen die ze het meest gebruiken en verken.
17. Voeg je zelf toe aan een netwerk voor leerkrachten zoals bvb klascement.
18. Koop een smartphone.
19. Koop of krijg een laptop met wifi.
20. Bekeer je collega’s om ook te upgraden.
Pingback: uberVU - social comments
Hallo Pedro,
Een leuke lijst dingen die wel heel erg veel lijkt op de 23 dingen die ontwikkeld zijn om bibliothecarissen kennis te laten maken met de 2.0 wereld: http://www.23dingen.nl
Van deze 23 dingen zijn verschillende vertalingen gemaakt voor het onderwijs:
http://www.23onderwijsdingen.nl
http://webtweepuntnul.wiki.kennisnet.nl/Algemeen
http://www.prodocent.nl/mediawijsheid/rechten/
http://www.21edingen.nl
http://www.slideshare.net/KarolienSelhorst/startbijeenkomst11-dingen
Misschien ook interessant om eens te bekijken.
Beste Jeroen,
Bedankt voor de tips! Ik haalde (zoals je kan zien in het bericht) deze lijst op een Zweedse blog en paste ze licht aan. Ik bekijk ze straks een voor een 🙂
Pedro
Pingback: 5 tips om les te geven aan Millenials (ook nuttig als checklist voor marketing) « Is het nu generatie X, Y of Einstein?
Pingback: 1000 berichten ver op deze blog, de meest populaire berichten « Is het nu generatie X, Y of Einstein?
Misschien ook leuk om in dit kader naar MaxClass te kijken – dit is social media voor op school. Het biedt veel functies die vergelijkbaar zijn met bv Facebook of Linkedin maar dan helemaal toegesneden op het onderwijs (en met privacy!).
Dat is dus http://www.maxclass.nl of http://www.maxclass.be