Het is 2 september, scholen lopen weer vol en kranten besteden extra nieuws aan onderwijs:
- De Morgen brengt een onderzoek van de UA waaruit blijkt dat etnische roots studiekeuze bepalen. Kinderen van Marokkaanse en Turkse origine belanden in het eerste secundair sneller in de B-klas. Zelfs al halen ze dezelfde punten en hebben ze een vergelijkbare thuissituatie als Vlaamse leerlingen.
- De overheid zal tegen het einde van het nieuwe schooljaar de slaagresultaten in het hoger onderwijs per school en studierichting bekend maken.
- Natuurlijk is er ook nog nieuws over de hervormingsplannen.
- Ondertussen is slechts 15% van de leerkrachten in het lager onderwijs in Vlaanderen nog man.
- Er zijn tegen 2020 20000 extra plaatsen nodig in Brussel.
- Pascal Smet reageerde ondertussen ook op de Marokkaanse school.
- Op De Wereld Morgen een kritisch stuk over de noodzakelijkheid van breed onderwijs.
Hallo Pedro,
Dat jullie overheid slagingspercentages gaat publiceren is slecht nieuws voor het Belgische onderwijs. De gedachte erachter, net als overal elders, het simpele uitgangspunt dat die cijfers een maat zijn voor de kwaliteit van het onderwijs. Dat blijkt niet zo te zijn. Daar is vele malen onderzoek naar gedaan en keer op keer blijkt dat slagingspercentages maar voor een heel klein deel afhangen van de kwaliteit van de school of de docenten. Bij veel scholen zie je een grote variatie van jaar tot jaar, die van allerlei (deels toevals-) factoren afhangen. Over enkele weken verschijnt het boek ‘Het Alternatief’ van René Kneyber en Jelmer Evers http://www.goedwerkgids.nl/, waarin ik een hoofdstuk over testen en scholen vergelijken heb geschreven. Mijn conclusie daar is dat scholenlijstjes en examenresultaten publiceren (en ‘naming and shaming’) onzin is en het onderwijs schade doet. Lees voor het boek uitkomt alvast Dylan Wiliam in het boek ‘Bad Education: Debunking Myths in Education’ van Adey en Dillon. Daarin komt Wiliam tot de conclusie dat, als je alle factoren die niets met school te maken hebben van die examenresultaten aftrekt, de verschillen tussen scholen zo klein zijn dat er eigenlijk geen goede of slechte scholen zijn.
Overigens heeft de Schotse Minister van Onderwijs juist het lef gehad te besluiten geen scholenlijstjes meer te openbaren, precies om de redenen die ik hierboven al noemde.
Op de groepsblog OnderzoekOnderwijs.net, waar jij ook aan meedoet, zal ik binnenkort mijn verhaal in ‘Het Alternatief’ kort samenvatten.
Groet. Dick
Beste Dick,
ik ben het volmondig met je eens en was in de Vlaamse media al een uitgesproken tegenstander. Ik betreur de maatregel dus ten zeerste.
Ik wou enkel in het overzicht neutraal blijven.
Mijn tweet eerder deze ochtend ‘GERM slaat nu ook toe in Vlaams onderwijs’ sloeg op deze maatregel.
Bye,
Pedro
Link: Ondertussen is slechts 15% van de leerkrachten in het lager onderwijs in Vlaanderen nog man.werkt niet.
Bedankt om me te verwittigen, is ondertussen opgelost!